BUKİKA’NIN DOĞUŞ HİKAYESİ

Merhaba
Ben Bukika’nın kurucusuyum.

Bukika ben Anadolu üniversitesi Moda Tasarımı bölümünde okurken bir ödev olarak dünyaya geldi.
O zamanlar şuanki halinden çok farklı görünen bir hayaldi.

Ben o yıllarda hayalimin peşinden koşmadım. Onun yerine sırt çantamı alıp İstanbul Merter’deki Tekstil firmalarının kapılarını çaldım. Bir fabrika beni tasarım asistanı olarak işe aldı. Tekstil hayatı ve kadın olmak bana hiç acımaz iken ben de onlara acımadım. Rujumu ve tecrübelerimi yanıma alıp oradan uzaklaştım.

Fabrikaların bana göre olmadığını anlamıştım. Bu seferde Nişantaşındaki haute couture çalışan tasarımcıların kapılarını çalmaya başladım. Kabul etmeliyim ki bu biraz torpil gerektiriyordu. Hem de gönüllü olarak çalışacağıma onları ikna etmeliydim ve tabi ki ettim. Dosyamda bir sürü emek ve tecrübelerle oradan da ayrıldım. Bu sefer ruj sürmeye bile zamanım yoktu.

İşte işsiz olduğum bu süreçte ödevime Bukika ismini koydum. O zamanlar kendi yaptığım seramik kolyeleri ve kullanmadığım kıyafetleri satıyordum. Tasarım festivallerine katılıyor ve internetten satış yapmaya çalışıyordum ama geçimimi sağlayacak bir iş değildi.


Bir dükkan açmalıydım ama bu konuda tecrübem yoktu. Bu da beni mağazacılık sektörüne iten güç oldu. Mağazacılıkla ilk tanışmam Görsel Tasarım ile başladı işler. O zaman Mağazacılık sektörünün çok eğlenceli, bu işin kalbi ve sanıldığından daha komplike bir iş olduğunu anladım. Görsel yaparken müşteri psikolojisi, iade ve değişim, depo, gelirler ve giderler, çok satanlar, satmayanlar tabi ki en önemlisi de orada çalışan herkesin de bunların bilincinde olması gerekiyordu.
Bunların hepsini çok iyi öğrenmem gerekiyordu.


İMA’da mağazacılık, görsel ve vitrin tasarımı ayrıca moda tasarımında illustrasyon dersleri aldım.
Okula giderek olacak iş değildi.

Bu işi çok iyi yapan ve mağazacılık sektöründe başı çeken bir firmada işe girmeliydim ve tabi ki girmiştim. Bugüne kadar gittiğim en iyi öğretmenlerle dolu en iyi okuldu. Bir yandan da satmak için evde kullanmadığım kıyafet kalmadığı için toptancıların yerlerini öğrenmeye başlamıştım.

Bukika’yı açmak için tek eksiğim vardı. O da tamamen duygusaldı.
Devletin verdiği girişimcilik kursuna gidip iş planını oluşturdum.
Bu iş planını ilk olarak eşime sundum ve o da bana inandı. Onun hem maddi hem manevi sponsorluğunu işte böyle aldım. Sonrasında da devlet babadan destek geldi.
2013 yılında Bukika isminde küçücük bir butik işte böylece emeklemeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.